post

برف در سیاره سرخ!

 

محققان یافته های جدید و خارق العاده ای به دست آوردند و طبق گفته های آنان اگر روزی برسد که انسان ها بخواهند به سیاره سرخ سفر کنند، خود را باید برای طوفان های برفی شبانه در این سیاره آماده کنند! طبق تحقیقات این طوفان ها بر اساس داده های مترولوژیکی در طول شب ایجاد می شود. هنگامی که محققان به این موضوع پی بردند نگاهی به شبیه‌سازی‌هایی که در گذشته انجام شده‌ بودند انداختند تا دید باز تری به تحلیل هایی که داشتند پیدا کنند.آنان نشان داده‌اند که مریخ در گذشته‌های دور و در دوران پر‌آبی‌اش طوفان‌های برفی زیادی را تجربه کرده و فرودگر فونیکس نیز در سال ۲۰۰۸ شاهد بارش شدید برف در این سیاره بود. با این همه شواهد زیادی وجود دارد که می‌توانند ثابت کنند در مریخ هنوز طوفان‌های شدید برفی رخ می‌دهند.
به گفته دانشمندان دانشگاه پی‌یر و ماری کوری در پاریس، این اولین‌ باری است که شواهدی مبنی بر وجود طوفان‌های برفی یا فوران‌های ریزذرات یخی در این سیاره به دست آمده‌ و این موضوع به ما نشان می دهد که اگر بشر بخواهد روزی به مریخ سفر کند باید شاهد طوفان های برفی و وجود یخ در مریخ باشند. محققان با تجزیه و تحلیل داده‌ها درباره ابرهای یخی مریخی هم یا فته های فوق العاده ای به دست آوردند. یافته های ابر های یخی طی دهه‌های گذشته توسط دو مدارگرد مریخی و فرودگر فونیکس به زمین ارسال شده‌اند موفق به کشف این طوفان‌های برفی شده است.
مترجم:نادیا درخشان فرد

منبع:www.astronomy.come

post

رصد ماه گرفتگی ۱۶ اَمرداد ۱۳۹۶ در رصدخانه دانشگاه فردوسی (گزارش تصویری)

 

با سپاس از همراهی ارزشمند میهمانان گرامی و نیز همکاران ارجمند در برگزاری این رصد به یادماندنی، گزارش تصویری این برنامه را در کانال انجمن نجوم مشهد (https://t.me/toossky) مشاهده فرمایید.

 


آرشیو:

مشخصات ماه‌گرفتگی جزئی دوشنبه ۱۶  اَمرداد ۱۳۹۶ (به وقت مشهد):

پدیده

زمان

تماس آغازین با نیمسایه

(تماس اول)

۲۰:۱۷

تماس آغازین با سایه

(تماس دوم)

۲۱:۵۱

آغاز گرفت کامل

بیشینه گرفت

۲۲:۵۰

پایان گرفت کامل

تماس پایانی با سایه

(تماس سوم)

۲۳:۴۹

تماس پایانی با نیمسایه

(تماس چهارم)

۱:۲۳ (روز ۱۷ اَمرداد ۱۳۹۶)

غروب ماه:

طلوع خورشید:

زمان های نوردهی (بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه) و عدد دیافراگم پیشنهادی برای عکسبرداری از مراحل ماه‌گرفتگی با لنز نرمال، بر حسب حساسیت فیلم:

مرحله گرفت

ISO

۱۰۰-۱۲۵

ISO

۲۰۰

ISO

۴۰۰

ماه کامل،

آسمان صاف

۱/۲۵۰

f/11

۱/۲۵۰

f/16

۱/۲۵۰

f/22

ماه در نیمسایه، قبل از تماس اول و بعد از تماس چهارم

۱/۶۰

f/11

۱/۶۰

f/16

۱/۱۲۵

f/16

ماه در تماسهای دوم و سوم

۱ ثانیه

f/2.8

۱ ثانیه

f/4

۱/۴

f/2.8


گرفت کامل

۲ ثانیه

f/2

۲ ثانیه

f/2.8

۱ ثانیه

f/2.8

LunEclips2011_IMG_05-2_s

به اطلاع علاقه‌مندان می‌رساند رصد این پدیده در رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد. با توجه به محدودیت فضا و ظرفیت، دوستان علاقه‌مند در اسرع وقت فرم زیر را تکمیل و ارسال فرمایند. در صورتی که مایل به عکاسی از ماه‌گرفتگی هستید، ورود دوربین عکاسی و سه‌پایه به دانشکده و رصدخانه بلامانع است، ولی حتما هنگام ورود انتظامات دانشکده را مطلع فرمایید تا حین خروج وسایل، با مشکل مواجه نشوید.

شرکت در این برنامه رایگان است و اولویت با اعضای انجمن نجوم مشهد که دارای کارت عضویت و یا تاییدیه عضویت هستند، می‌باشد.

با توجه به شرایط رصد این ماه‌گرفتگی جزئی، برنامه عمومی از ساعت ۲۰:۳۰ شروع می‌شود و تا حدود ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت. دوستانی که قصد عکاسی از این پدیده را دارند می‌توانند از ساعت ۲۰:۱۰ در رصدخانه حضور به هم رسانند.

از متقاضیان محترم تقاضا دارد هنجارهای مد نظر محیط‌ دانشگاه فردوسی مشهد را رعایت فرمایند تا در طول زمان حضور در دانشگاه، دانشکده و رصدخانه با مشکل مواجه نشوند. با سپاس فراوان.

برای پیگیری تایید وضعیت ثبت نام نهایی خود پس از تکمیل و ارسال فرم  درخواست، از ساعت ۱۷ الی ۱۹ روز دوشنبه ۱۶ اَمرداد ۱۳۹۶ با شماره ۰۹۱۵۵۰۰۹۸۰۵ تماس حاصل فرمایید.

فرم درخواست شرکت در برنامه رصد ماه‌گرفتگی ۱۳  اَمرداد ۱۳۹۶:  (ظرفیت تکمیل شد)

اطلاعیه

با توجه به رواج برنامه‌های رصدی که توسط افراد و یا نهادهای خارج از مجموعه‌ی انجمن برگزار می‌شوند، انجمن نجوم مشهد به اطلاع علاقه‌مندان به شرکت در چنین برنامه‌هایی می‌رساند که برنامه‌های رصدی مورد تایید انجمن تنها از طریق وب‌گاه رسمی آن به نشانی www.toossky.com اطلاع‌رسانی می‌شوند و انجمن در قبال عواقب شرکت در برنامه‌های متفرقه هیچ‌گونه مسؤولیتی ندارد. شایسته است علاقه‌مندان، حتی به صرف حضور برخی از اعضای انجمن در برنامه‌های متفرقه، انتظار پاسخ‌گویی و پیگیری موارد و مسایل پیش‌آمده را از انجمن نجوم مشهد نداشته باشند. با تشکر.

اشتراک از طریق ایمیل

سیستم اشتراک و دریافت مطالب سایت انجمن نجوم مشهد راه اندازی شد. برای ثبت نام آدرس پست الکترونیک خود را در فیلد پایین سمت راست صفحه وارد نموده و بر روی دکمه اشتراک کلیک کنید. اشتراک شما به فعال سازی نیاز دارد. بدین منظور پس از اتمام مراحل یاد شده صندوق پست الکترونیک خود را چک نموده و بر روی لینک فعال سازی که برایتان پست شده کلیک کنید.

اخبار آپلود شده سایت در ساعت ۲۴ هر روز به مشترکین ایمیل می شود.

با تشکر
پشتیبانی فنی