برگزاری یکصد و هفتاد و هفتمین باشگاه نجوم مشهد

یکصد و هفتاد و هفتمین باشگاه نجوم مشهد پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد. آدرس: بلوار هفت تیر (آب و برق)، بعد از میدان هشت شهریور، خیابان هنر، دبیرستان حسین فاتح (فرزانگان ۵).

برنامه باشگاه ۱۷۷

عنوان

سخنران

از

تا

تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید

۱۶:۰۰

۱۶:۱۵

آسمان شب و اخبار نجومی

۱۶:۱۵

۱۶:۴۵

مروری بر تکنیک های پایه عکاسی نجومی

آقای وفا

۱۶:۴۵

۱۷:۲۵

کمی بیشتر

آقای دکتر احدی اخلاقی

۱۷:۲۵

۱۷:۳۵

بوران شاتل روسی

آقای اقتداری

۱۷:۳۵

۱۸:۱۰

 

 

post

چهارطاقی نیاسر

شهر نیاسر، که به عقیده‌ی مورخان، روستایی باستانی بوده در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشان در استان اصفهان و در منطقه‌ای کوهستانی در ارتفاعات کرکس قرار دارد. نیاسر به واسطه‌ی وجود چشمه‌ای دائمی و پرآب به نام چشمه‌ی اسکندریه از مناطق خوش آب‌وهوای ایران به شمار می‌رود. این شهر با توجه به قدمت تاریخی قابل ملاحظه‌اش ابنیه‌ی تاریخی قابل توجهی را در خود جای داده است که چهارطاقی نیاسر از آن جمله است. این چهارطاقی بخشی از یک آتشکده مربوط به دوره‌ی ساسانی است که به دستور اردشیر بابکان (موسس سلسله‌ی ساسانی) روی یکی از صخره‌های غربی مشرف به شهر ساخته شده است. طول اضلاع پلان مربع آن، ۱۴ متر است و در ساخت آن از سنگ‌های موجود در مکان ساخت و گچ استفاده شده است. سنگ‌های به کار رفته در بنا، در قسمت پایینی بنا به شکل طبیعی و در قسمت فوقانی و قوس‌ها مربع‌شکل هستند.

  • ارزش علمی چهارطاقی نیاسر

با توجه به برگزاری آیین‌های مذهبی ادیان باستانی ایران در زمان‌هایی خاص از فصول مختلف سال، در طراحی ساختمان‌های مذهبی مرتبط، از اطلاعات نجومی استفاده می‌شده است که این شیوه‌ی طراحی علمی، بناهای نجومی و تقویمی بسیاری را در این سرزمین به یادگار گذاشته استبر اساس پژوهش‌های اخترباستان‌شناسی، چهارطاقی نیاسر مانند برخی چهارطاقی‌های موجود دیگر، یکی از این بناهای نجومی و تقویمی است که در کنار اینکه اتاق اصلی آتشکده (محل استقرار آتش) بوده، به‌عنوان تقویم آفتابی نیز کاربرد داشته است.

در تقویم آفتابی، زمان با استفاده از سایه‌های ایجاد شده توسط پرتوهای خورشید به هنگام طلوع و غروب آفتاب محاسبه می‌شود. با توجه به کیفیت حرکت خورشید در ایام مختلف سال، طراحی بنا از حیث اندازه‌ی طول پایه‌ها نسبت این اندازه با فاصله‌ی میانی پایه‌ها و در نتیجه زاویه‌ی منتج شده از این نسبت، به نحوی بوده است که پرتوهای خورشید هنگام طلوع و غروب در راستاهای سنجیده شده‌ای از بنا می‌تابد و در نقاطی خاص، سایه ایجاد می‌کند که هر کدام از این نقاط خاص بیانگر زمانی مهم و شاخص بوده است. در واقع، تقویم آفتابی عهده‌دار ثبت آیینی زمان بوده است. چهارطاقی نیاسر که در سال ۱۳۱۷ به شماره‌ی ۳۱۶ در میان آثار ملی به ثبت رسیده و یک بار در سال ۱۳۳۴ به همت اداره‌ی کل باستان‌شناسی مرمت شده، سالم‌ترین چهارطاقی موجود در ایران است که برای علاقه‌مندان به ایران باستان ارزش بازدید و برای مسئولان مربوطه، ارزش توجه بیشتر دارد

گردآوری:نادیا درخشان فرد

post

تخت جمشید

در دوران باستان و به شوند (علت) برگزاری برخی از آیین ها و جشن های مذهبی دقت خاصی در ساخت بناهای مختلف می شده تا هم نمونه ای از قدرت علمی سازندگان آن باشد و هم بنابر مقتضیات زمانه پاسخگوی کاربران آن باشد به طوریکه بتوانند بر اساس اطلاعاتی که از این گونه بناهای خاص تقویمی و نجومی به دست می آورند مراسم خود را برگزار کنند و برنامه ریزی های آیینی را انجام دهند.

در دوران هخامنشیان هازمان(جامعه) نجومی ایران شاهد رشد شگرف و گسترده ای در دانش اختر شناسی و سالماری بود به گونه ای که اکثر تقویم ها ‚کتیبه های علمی در زمینه نجوم و حتی برخی بناهای نجومی باقیمانده از این دوران است و حتی در سازوکار و ساخت بناهای کاخ ها نیز مسائل مربوط به سالماری و اخترشناسی را دخیل می کردند و با اطمینان می توان گفت هخامنشیان و بعدها اشکانیان (پارتها) سهم عمده ای در پیشبرد این دانش در عصر باستان داشته و حتی تاثیرات آن بر کشورها و تمدنهای دیگر همچون یونان میانرودان و غیره انکار نشدنی است. البته در اواخر دوره هخامنشیان و با حمله اسکندر و به آتش کشیدن بسیاری از اسناد و تخریب بناهای خاص و یا انتقال اسناد با ارزش به یونان که بعدها به نام دانشمندان یونانی به عرصه جهان معرفی شد و سهم دانشمندان ایرانی در دانشی که به تلاش خود آنها شکل گرفته بوده نادیده گرفته شد وتمامی افتخارات آن نصیب دانشمندان یونانی وغیره شد و حتی بسیاری از اطلاعات سود مند وجود داشت که در آتش جنگ سوخته و توانمندی های ایرانیان را به دست فراموشی سپرد.

یکی از این بناها که هنوز پس از گذشت سالها سر از دل تاریخ بیرون آورده و دل هر ایرانی و غیر ایرانی را به شوق می آورد تخت جمشید یا همان پرسپولیس است که طبق نظر اکثر اختر باستان شناسان و دانشمندان این سازه بزرگ بر اساس پایه های علم ریاضیات و نجوم بنا شده است.

در کاخ سه دروازه در مرکز تخت جمشید و مشرف به کوهی که آرامگاه بعضی شاهان هخامنشی در آن قرار دارد گاه نگاری نجومی قرار دارد که طبق نظر آقای رضا مرادی غیاث آبادی اخترباستان شناسی که در مورد این گاه نگار پژوهش کرده اند از این گاه نگار برای تعیین انقلاب تابستانی استفاده می کردند. ایشان طبق پژوهشهایی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که محور تخت جمشید و تمامی بناهای آن در امتداد شمال غربی به جنوب غربی واقع شده اند به طوریکه از چهار جهت اصلی به اندازه ۲۰ درجه غربی انحراف دارد . به این ترتیب هنگامی که خورشید در هنگام انقلاب تابستانی طلوع می کند چند درجه نسبت به محور تخت جمشید انحراف شمالی دارد و کوه مشرف به تخت جمشید مانع دیدار پرتوهای آن می شود . اما پس از چند دقیقه که خورشید کوه را پشت سر می گذارد و از بالای آن طلوع می کند در امتداد محور تخت جمشید واقع می شود. در واقع تخت جمشید در راستای انقلاب تابستانی و از سوی دیگر عمود بر آن ساخته شده است.

همه کنگره های تخت جمشید سازه ای وجود دارد که با آفتاب سنج های تقویم آفتابی نقش رستم (کعبه زرتشت) شباهت فراوانی داردند و شواهدی مبنی بر کارکرد تقویمی در آنها دیده می شود . نمای این آفتاب سنج ها و کنگره ها در برگیرنده آن علیرغم تعداد بسیارفراوان تنها در دو جهت ساخته شده اند یا در امتداد پرتوهای خورشید بامدادی انقلاب تابستانی هستند و یا در تقاطع با آن . به این ترتیب طبق نظر آقای رضا مرادی غیاث آبادی به هنگام انقلاب تابستانی یا آغاز تابستان (تیرگان) تمامی اضلاع آفتاب سنجها یی که نمای آنها در امتداد پرتوهای خورشید است در معرض نور خورشید قرار می گیرند و هیچ یک از اضلاع هفتگانه آن در سایه قرار نمی گیرند . اما از سوی دیگر تمامی اضلاع آفتاب سنجها یی که نمای آنها در تقاطع با پرتوهای خورشید قرار دارند در سایه کامل قرار می گیرند و نور خورشید به هیچ یک از اضلاع هفت گانه آنها نمی تابد این وضعیت در آفتاب سنجها فرارسیدن فصل تابستان را نوید می دهند . به نظر آقای غیاث آبادی اضلاع این آفتاب سنجها توانایی این را هم دارند که هنگام های دیگر از سال همچون نوروز و مهرگان (میتراکانا) (اعتدال بهااری و پاییزی) و همچنین انقلاب زمستانی یا شب یلدا(شب چله) را نشان دهند

گردآور:نادیا درخشان فرد

برگزاری یکصد و هفتاد و ششمین باشگاه نجوم مشهد

یکصد و هفتاد و ششمین باشگاه نجوم مشهد پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد. آدرس: بلوار هفت تیر (آب و برق)، بعد از میدان هشت شهریور، خیابان هنر، دبیرستان حسین فاتح (فرزانگان ۵).

برنامه باشگاه ۱۷۶

عنوان

سخنران

از

تا

تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید

۱۶:۰۰

۱۶:۱۰

آسمان شب و اخبار نجومی

آقایان حیدری

۱۶:۱۰

۱۶:۲۵

گزارش یک رصد

آقای نظام و آقای اقتداری

۱۶:۲۵

۱۶:۵۵

برای شروع عکاسی چگونه دوربین انتخاب کنیم

آقای اقتداری

۱۶:۵۵

۱۷:۲۵

کمی بیشتر

آقای دکتر احدی اخلاقی

۱۷:۲۵

۱۷:۳۵

میزگرد اکتشافات فضایی ۱۷:۳۵  ۱۸:۰۰
post

برگزاری دوره‌های آموزش نجوم در پاییز ۱۳۹۶

شرکت تعاونی دانش بنیان انگاره فیزیک توس با همکاری انجمن نجوم مشهد اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی زیر در پاییز۱۳۹۶ نموده است:

class9607

کارگاه های آموزشی ترمیک نجوم:

نام دوره/رصد:  آشنایی با ستاره شناسی ۱

هدف آموزشی: آموزش نجوم ۱

گروه مخاطب: ۱۵ سال به بالا

شرکت در برنامه پیش نیاز:     دارد           ندارد

کل مدت زمان برنامه: ۶۳۰ دقیقه

تعداد جلسات تئوری: ۶                      عملی: ۱                   مدت زمان هر جلسه: ۹۰ دقیقه

روزهای شنبه ساعت ۱۸ – ۱۶ شروع کارگاه از ۱۵ مهر ماه

مبلغ ثبت نام: ۸۰۰۰۰ تومان


نام دوره/رصد:  آشنایی با ستاره شناسی ۲

هدف آموزشی: آموزش نجوم ۲

گروه مخاطب: ۱۵ سال به بالا

شرکت در برنامه پیش نیاز:     دارد           ندارد

کل مدت زمان برنامه: ۶۳۰ دقیقه

تعداد جلسات تئوری: ۶                      عملی: ۱                   مدت زمان هر جلسه: ۹۰ دقیقه

روزهای یکشنبه ساعت ۱۸ – ۱۶ شروع کارگاه از ۱۶ مهر ماه

مبلغ ثبت نام: ۸۵۰۰۰ تومان


نام دوره/رصد:  آشنایی با ستاره شناسی ۳

هدف آموزشی: آموزش نجوم ۳

گروه مخاطب: ۱۵ سال به بالا

شرکت در برنامه پیش نیاز:  دارد           ندارد

کل مدت زمان برنامه: ۶۳۰ دقیقه

تعداد جلسات تئوری: ۸                   عملی: ۱                   مدت زمان هر جلسه: ۹۰ دقیقه

روزهای دوشنبه ساعت ۱۶ الی ۱۸ عصرشروع کارگاه از ۱۷ مهر ماه

کمینه و بیشینه تعداد شرکت کنندگان دوره/رصد: ۱۰ الی ۱۵

مبلغ ثبت نام : ۹۵۰۰۰ تومان


مکان اجرای همه دوره ها: دانشگاه فردوسی مشهد، درب شرقی، مرکز رشد واحدهای فناور، ساختمان شماره ۴ ، واحد ۴۲۱ و یا دانشگاه فردوسی مشهد، درب شرقی، افلاکنمای دانشگاه فردوسی

در صورت نیاز به راهنمایی با شماره‌ های ۰۹۳۶۲۲۸۹۷۵۸ و  ۰۵۱۳۸۷۹۹۴۵۳ (دفتر شرکت انگاره فیزیک و از ساعت ۸ الی ۱۴) تماس حاصل فرمایید.

علاقه‌مندان جهت ثبت نام پس از واریز مبلغ ثبت نام به شماره کارت ۶۳۶۲۱۴۱۰۸۰۵۹۴۸۹۹ (به نام خانم الهه راستی) که مسؤول مالی شرکت انگاره فیزیک هستند، فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایند.

)خاطرنشان می‌سازد در صورت تکمیل ظرفیت، اولویت با متقاضیان محترمی است که زودتر فرم ثبت نام را تکمیل و ارسال کرده باشند (همچنین در صورتی که پیامک یا ایمیل تایید ثبت نام را حداکثر ۴۸ ساعت پس از تکمیل و ارسال فرم دریافت ننمودید، برای پیگیری وضعیت ثبت نام خود با شماره‌های ۰۹۳۶۲۲۸۹۷۵۸ و ۰۵۱۳۸۷۹۹۴۵۳ (دفتر شرکت انگاره فیزیک و از ساعت ۸ الی ۱۴) تماس حاصل فرمایید.

فرم ثبت نام:

نام (الزامی):

نام خانوادگی (الزامی):

تاریخ تولد:

ایمیل:

تلفن ثابت:

تلفن همراه (الزامی):

مدرک/مقطع تحصیلی:

رشته تحصیلی:

متقاضي شركت در كدام دوره هستيد؟ (الزامي):

 مدرسه تابستاني نجوم قيفاووسي ها آشنايي با ستاره شناسي 1 آشنايي با ستاره شناسي 2 آشنايي با ستاره شناسي 3 عكاسي نجومي (مقدماتي) عكاسي نجومي (عملي) تربيت مدرس نجوم فعال

مبلغ پرداختي به ريال (الزامي):

شماره پیگیری يا شماره ارجاع (مرجع) مندرج در فيش (الزامی):

چهار رقم آخر (سمت راست) كارت بانكي (در صورت انتقال وجه به صورت كارت به كارت):

تاریخ پرداخت (الزامي):

ساعت پرداخت (الزامي):