تپش قلب تابستانی مان  این ماه هم، با خنکای نسیم نجوم در صد و بیست و ششمین باشگاه نجوم مشهد واقع در دبیرستان حسین فاتح به نظم نشست. آخرین پنجشنبه ماه خورشیدی سالن باشگاه نجوم مشهد پذیرای دوستداران و علاقه مندان عزیزی بود که در گرمای امردادی چاشنی علم را مایه فراغت خود کرده و اشتیاق شان به طبیعت شب ، سر ذوق بر هر دل می گذاشت.

پس از رفع مشکلات فنی، باشگاه به طور رسمی در ساعت ۱۷ با سخنان جناب اقای نظام پیرامون اخبار انجمن اغاز شد، ایشان ضمن عرض سلام و خیر مقدم، اشاره ای به چگونگی برگزاری و به پایان رسیدن کلاس های مقدماتی نجوم و عکاسی نجومی داشتند و همچنین خاطر نشان کردند که برگزاری دوره های تکمیلی کلاسهای مذکور برای دوستان علاقه‌مند از طریق سایت اعلام خواهد شد. در ادامه نیز گزارشی از آخرین رصد انجمن نجوم مشهد، “سفر به کویر یونسی” به سمع و نظر دوستان رسید.

اخبار نجومی امرداد:

در ادامه بیان رویدادهای نجومی ماه گذشته، این ماه نیز میهمان خبرهای تازه خانم امیری بودیم. اخباری متشکل از رویدادهای داخلی و بین المللی که به ترتیب می توان به رونمایی از اولین قطعه ی رصد خانه ملی ایران، کسب مقام دوم المپیاد جهانی نجوم، برگزاری کلاس های نجوم رصدی ( IPM ) و کنفرانس بین المللی اختفا و گرفت اشاره کرد که فرستادن یک روبات ژاپنی به ایستگاه فضایی بین المللی و کشف نو اختر جنجالی دلفینی ۲۰۱۳ را نیز به اخبار جهان پیوست دادند. ایشان در ادامه عکس ها و فیلم گذر فوبوس از مقابل دیموس را نیز به تماشای علاقه مندان گذاشتند.

1

مدل های کیهانی:

کیهان شناسی یکی از شاخه های علم نجوم است که با ظهور تلسکوپ های بزرگ ، در طول موج های مختلف آغاز شد. آقای محمد جواد شوشتری در این بخش ضمن ارائه مطالب مهم و مورد بحث نظیر وابستگی انبساط جهان و به تعبیری دیگر “سرنوشت جهان ما” به ضریب معادله معروف فریدمن ، با بیان ریاضی مطالب به شفاف سازی موضوع نیز کمک کردند.

2

جزر و مد :

عنوان جزر و مد از جمله موضوعات قابل لمس دنیای پیرامون ماست و در این شماره از باشگاه با بیان خانم سبزعلی به این پدیده همواره عظمت و بزرگی خالق هستی ذهن مخاطبان را مسحور خود کرد. خانم سبزعلی پس از تعریف کلی و چگونگی رویداد جزر و مد ، به تاثیرات ناشی از آن و معرفی نیرویی شگرف معروف به “نیروی مجازی جزر و مد” اشاره کردند، تاثیر جزر و مد بر سرعت چرخش زمین، اثر آن بر ظاهر زمین که سبب متمایل شدن شکل هندسی زمین از حالت کروی به بیضی را شاهد خواهیم بود و تاثیراتی که این پدیده بر جو زمین خواهد داشت شامل تغییر رنگ ماه و همچنین جنبه های جالب توجهی چون استفاده انسان از آن مانند استخرهای جزر و مدی و … پرداختند .

8

آسمان شب:

در نیمه باشگاه همراه آقای حبیبی به رخدادهای نجومی این ماه سری زدیم که نکته قابل توجه وجود مقارنه های متعدد در این ماه بود.

ده شهریور: هم نشینی ماه و مشتری ، که در این تاریخ می توانید ماه و سیاره ی مشتری را در نزدیکی یکدیگر بیابید.

 یازده شهریور: هلال ماه کنار مریخ ، ساعتی قبل از طلوع خورشید ماه و مریخ با فاصله ظاهری ۵٫۶  درجه ای از هم در آسمان قابل مشاهده هستند.

پانزده شهریور: مقارنه سیاره زهره و ستاره سماک اعزل ،مشاهده پس از غروب خورشید.

پس از غروب خورشید و هنگامیکه هنوز نور خورشید در آسمان مشاهده میشود ماه به نزدیکی ستاره سماک اعزل خواهد رسید و پس از غروب خورشید این ستاره در پشت ماه مخفی میشود و دیده نمیشود.

هفده شهریور: مقارنه و اختفا

پس از غروب خورشید و هنگامیکه هنوز نور خورشید در آسمان مشاهده میشود ماه به نزدیکی ستاره سماک اعزل خواهد رسید و پس از غروب خورشید این ستاره در پشت ماه مخفی میشود و دیده نمیشود.

این پدیده جالب در نزدیکی سیاره زهره روی میدهد.

هنگام اختفای ستاره سماک اعزل توسط ماه سیاره زهره در فاصله ۳/۴ درجه ای ماه قرار دارد و به این رویداد زینتی صدچندان میدهد.

رویت این رویداد را فراموش نکنید.

هجده شهریور: مریخ در دل کندوی عسل،مشاهده در بامداد.

این مقارنه فرصت مناسبی است تا علاقه مندان به دنباله دارها، دنباله دار مشهور آیسان را نیز در نزدیکی این مقارنه مشاهده کنند، البته این دنباله دار هنوز به درخشندگی مطلوبی نرسیده است و برای دیدن این دنباله دار با شرایط خاص فعلی نیاز به تلسکوپ دارید.

این دنباله دار در اواخر پائیز به اوج درخشندگی خواهد رسید.

9

پس از ۱۰ دقیقه بازه استراحت به علت کمبود وقت سریعا به سراغ سخنرانی اخر رفتیم

بارش های شهابی:

 اقای شریعت در رابطه با ماهیت و مولدهای  بارش های شهابی به ارائه مطلب پرداختند. ایشان زمان بندی بارش ها ، بارش های هم خانواده و ZHR  ( پارامتر اصلی بارش)  ، آذر گوی ها و بارش شهابی اسدی را به تفصیل بیان نمودند.

12

در انتها نیز شهابسنگ ها و چگونگی شهابسنگ شدن یک جرم آسمانی را مورد مطالعه قرار دادند و ضمن تشکر و قدردانی  از دوستداران باشگاه که تا این لحظه همراه ما بودند ، باشگاه نجوم مشهد را در عصر گرم تابستانی خاتمه دادند.

گزارش: خانم هاشمی
عکس: حمید بهاری نیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *